У Волинській духовній семінарії відбувся вечір пам’яті протоієрея Петра Влодека

“Пам’ятайте наставників ваших, котрі проповідували вам слово Боже, і, дивлячись на кончину життя їхнього, наслідуйте віру їх”, – писав святий апостол Павло у Посланні до Євреїв.

Історія Православ’я на Волині періоду другої половини XX – початку XXI століття багата на імена священнослужителів, які несли своє пастирське служіння у важкий для Церкви час панування безбожництва, а із настанням незалежності нашої Держави активно працювали на ниві відродження повноцінного церковного життя нашого краю. Одним із таких пастирів і був довголітній служитель Православної Церкви на Волині, почесний ректор Волинської духовної семінарії і професор богослів’я протоієрей Петро Влодек (1924 -2017). 

27 грудня, з благословення єпископа Волинського і Луцького Нафанаїла, у стінах ВДС відбувся вечір пам’яті цього видатного душпастиря, богослова і патріота, життя і церковне служіння якого ознаменувало собою цілу епоху.

На заході були присутні ректор ВДС архімандрит Євменій (Михалевський), викладачі та студенти ВДС, а також діти, блаженної пам’яті, отця Петра Влодека Богдан Влодек і Ганна Шаварова.

Вечір пам’яті розпочався зі спільної молитви “Царю Небесний”, після чого зі вступним словом до присутніх звернувся викладач історії Православ’я на Русі ВДС протоієрей Олександр Федчук. Він зауважив, що протоієрей Петро Влодек зробив величезний внесок в історію Православ’я на Волині та в Україні загалом, зокрема – у відродження духовної освіти та богословську науку.

Сам вечір відбувався у формі своєрідної конференції, в ході якої із доповідями присвяченими життєвому шляху, церковному служінню і духовно-просвітницькій спадщині протоієрея Петра Влодека виступили студенти ВДС.

Життєвий та пастирський шлях протоієрея Петра Влодека є, свого роду, відзеркаленням історії Православ’я на Волині нелегкого XX століття. Він був одним із видатних богословів і пастирів Української Православної Церкви новітнього часу, який також відзначився і як церковний історик.

Величезним був внесок цього священика у збереження Православ’я в часи панування радянського державного атеїзму, а пізніше, у 90-ті роки, у відродження повноцінного церковного життя на Волині, та в Україні загалом. Саме про це у своїй доповіді, присвяченій біографії протоієрея Петра Влодека, розповів студент IV курсу ВДС Владислав Валюшко.

Протоієрей Петро Влодек у 1952-1962 роках був викладачем, а з 1962 по 1964 роки — ректором ВДС до часу її закриття у 1964 році. І саме він стояв біля витоків відродження духовних шкіл – Київської духовної семінарії та академії, а також Волинської духовної семінарії наприкінці 80-х – початку 90-х років минулого століття. Зокрема, ректором ВДС отець Петро Влодек був з 1992 по 2006 роки, після чого до самої смерті був почесним ректором цієї духовної школи. Саме діяльності цього священика як викладача присвятив свою доповідь студент ІІІ курсу ВДС Олександр Аврамук.

Варто зауважити, що отець Петро є автором кількох богословських праць та методичних посібників. Отож, про внесок отця Петра Влодека у богословську науку, зокрема про те як він, використовуючи томи богословської та церковно-історичної літератури, уклав не один конспект для відроджених духовних шкіл України розповів студент IV курсу ВДС Вадим Дрик.

Протоієрей Петро Влодек був упорядником першого україномовного підручника «Закон Божий» який побачив світ у 1994 році і був виданий у Мукачево. Про цей підручник та його складові частини присутні довідалися з доповіді студента IV курсу Костянтина Боровика, а про інші розраховані на масового православного читача книги авторства отця Петра Влодека розповів студент ІІІ курсу Богдан Яковук.

Але найцікавішим та найзворушливішим моментом вечора були спогади дітей отця Петра Влодека – Ганни Шаварової та Богдана Влодека. Зокрема, розповідь про батька Ганни Шаварової тривала майже годину, і донька видатного служителя Української Православної Церкви розповіла коротко, фактично, про усі моменти його пастирського служіння та сімейного життя.

“Батько був ерудованою і всебічно освідченою людиною. Він цікавився усім, вивчав мови, постійно читав книжки. Пригадую, як він розвивав нашу уяву тоді коли ми ще були зовсім маленькі – показував нам хмари, зірки, вчив грати в шахи, ми і на риболовлю разом із ним ходили. Він усе встигав, кожен його день був впорядкований і розмірений. І нас змалечку тато привчав до порядку”, – такими спогадами поділилася Ганна Шаварова.

Вона також розповіла, що отець Петро Влодек дуже любив музику і мистецтво. “Батько казав, що є робота, яку ти любиш, а є й та яку не любиш, але мусиш і її робити. Так от, коли він робив щось не дуже для нього приємне, то завжди при цьому щось співав. Батько дуже любив співати, любив музику, у нас вдома були платівки із операми, такими як “Запорожець за Дунаєм”, “Наталка Полтавка”, інші класичні твори і він любив ії слухати. А коли ми бували у Києві, Москві чи Берліні, де тато служив у православному кафедральному соборі, то завжди він водив нас до картинних галерей. І про кожну картину міг розповідати дуже й дуже багато”, – розповіла Ганна Шаварова.

“Батько змалечку привчав нас до молитви, до храму. І казав, що молитва має йти від усього серця, бути щирою”, – пригадав син отця Петра Богдан Влодек.

Завдячуючи старанням протоієрея Петра Влодека в 90-х роках розвивалась Волинська духовна семінарія, ректором якої він тобі був, і зі стін цієї духовної вийшло багато священиків та регентів-псаломщиків, які нині трудяться на парафіях Волинської та інших єпархій УПЦ, а також і є викладачами ВДС. Серед них – і теперішній ректор ВДС архімандрит Євменій (Михалевський), який навчався у волинській духовній школі у 1993-1996 роках.

Отець Євменій поділився теплими спогадами про отця Петра Влодека, зауваживши, що приклад його пастирського служіння та наукової діяльності став дороговказом не для одного покоління священнослужителів та добрим прикладом для вірних.

“Усі ми – і викладачі, і студенти нашої духовної семінарії повинні мати за взірець, блаженної пам’яті, отця Петра Влодека. І, йдучи по його стопах, навчати і навчатися так, щоби наша духовна школа перебувала на тому високому рівні, задля якого і трудився, відроджуючи та розбудовуючи її, отець Петро”, – наголосив отець Євменій.

Присутні мали можливість почути і живий голос протоієрея Петра Влодека, та побачити його у кількох записах його проповідей, виступів та інтерв’ю. Цей відеоматеріал зберігся, до слова, завдяки вірному сподвижнику, блаженної пам’яті, митрополита Волинського і Луцького Ніфонта, архімандриту Аліпію (Сапізі).

Також учасники вечора переглянули і невеликий відеозапис уроку в недільній школі при Свято-Покровському храмі Луцька, який проводив отець Петро Влодек. До слова, ця недільна школа теж виникла і постала завдяки саме його старанням.

Вечір пам’яті завершив хор студентів ВДС під керівницвом студента IV курсу Сергія Карпенка, який виконав піснеспіви на прославлення Божої Матері, які особливо любив протоієрей Петро Влодек – “Неопалима купина” та “О всепітая Мати”. Також, враховуючи наближення Різдва Христового, семінаристи проспівали і колядку “Вставайте, вставайте, браття мої”.

Підсумовуючи, протоієрей Олександр Федчук подякував усім, хто долучився до підготовки та проведення цього незабутнього вечора, в ході якого, виконуючи заповіт святого апостола Павла, священнослужителі, семінаристи та присутні віряни, у тому числі і рідні діти протоієрея Петра Влодека, ще раз згадали його як люблячого батька, душпастиря і наставника.

“Справжній священик – це той хто сорозіп’явся разом з Христом, хто самим своїм життя показує вірним Христа, веде до Нього словом і ділами. Саме таким був, блаженної пам’яті, протоієрей Петро Влодек”, – наголосив отець Олександр Федчук.

Костянтин Олексюк

Переглядів: 314