Проректор ВДС взяв участь у науковому круглому столі до 80-х роковин трагедії у Бабиному Яру в Києві

До 80-х роковин трагедії у Бабиному Яру, 28 вересня 2021 року, в приміщенні церковно-археологічного музею Київської духовної академії відбувся науковий круглий стіл на тему: «Роль православного духовенства та віруючих у порятунку єврейського населення від Голокосту під час Другої світової війни». Організаторами заходу виступили: Київська духовна академія і семінарія, Центр вивчення спадщини новомучеників і сповідників ХХ століття.

Учасникам були запропоновані такі теми для обговорення: Бабин Яр як місце пам’яті та спільна Голгофа ХХ століття; участь православного духовенства та віруючих у порятунку єврейського населення від погромів та Голокосту в ХХ столітті; православні «праведники народів світу» в Україні: подвиг і пам’ять та православні священники і віряни, розстріляні нацистами разом з євреями та представниками інших народів у Бабиному Яру в Києві.

У своїх вітальних словах та доповідях учасники намагалися висвітлити питання, присвячені вивченню ролі та участі православного духовенства і віруючих у порятунку єврейського населення від Голокосту під час Другої світової війни; знайти, узагальнити та систематизувати свідоцтва і джерела з означеного питання; осмислити трагедію Бабиного Яру; дослідити увічнення пам’яті жертв Голокосту та «праведників народів світу» в Україні; відкрити нові або маловідомі сторінки свідоцтв про православних священиків і вірян, розстріляних нацистами разом з євреями та представниками інших народів у Бабиному Яру та знайти шляхи для запобігання проявів ксенофобії та антисемітизму.

На пленарному засіданні було зачитане вітальне слово Керуючого справами Української Православної Церкви митрополита Бориспільського і Броварського Антонія, яке виголосив ректор Київської духовної академії і семінарії єпископ Білогородський Сильвестр.

Також зі словами вітань до організаторів та учасників звернулися: заступник Керівника Офісу Президента України Дніпров Олексій Сергійович; голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Богдан Олена Володимирівна; Надзвичайний та Повноважний посол Держави Ізраїль в Україні Бродський Міхаель; головний Рабин Києва та України, президент Об’єднання іудейських релігійних організацій України Яков Дов Блайх; головний Рабин Києва та України, голова Всеукраїнського конгресу іудейських релігійних громад Моше Реувен Азман; генеральний директор Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр» Топанова Роза Астахівна та голова Українського інституту національної пам’яті Дробович Антон Едуардович.

Після завершення пленарного засідання відбулись друга і третя частина круглого столу, на яких з доповідями виступили 16 доповідачів. Модераторами виступів стали вчений секретар Київської духовної академії доцент протоієрей Василій Яковчук та керівник Центру вивчення спадщини новомучеників та сповідників ХХ століття, директор Міжнародного інституту афонської спадщини, науковий співробітник Інституту історії України НАН України, доцент Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв України Шумило Сергій Вікторович.

З доповіддю також виступив проректор з наукової роботи Волинської духовної семінарії протоієрей Олександр Федчук. Тема доповіді: «Участь волинського православного духовенства у рятуванні єврейського населення в роки німецької окупації».

Після завершення круглого столу відбулась підсумкова дискусія.

Переглядів: 72